Intézményi fenntartó
Diák Sport Egyesület
Terembérlet
Magántanulói jogviszony

COMENIUS "LOCAL TO GLOBAL"
PROJECT BEMUTATÓ 2010.

Iskolánk 2005 óta "Ökoiskola", újrapályázva ismét elnyertük ezt a címet, melyet 2012-ig viselhetünk. Részt veszünk egy nemzetközi Comenius projektben 2 ír iskolával együtt. A hosszú távú együttműködés 2003 óta tart. A program lényege, hogy minimum 3 különböző országbeli iskola összefog, és valamilyen közös alkotást hoz létre a gyerekek által. A feladatok munkanyelve angol, ezen a nyelven kellett elkészíteni saját anyagainkat és feldolgozni a többi iskolától kapottakat. Az idei és a következő tanév témája a környezetvédelem.

2010. május 20-án és 21-én műhelymunkát szerveztünk az iskolai rajzteremben. Az "Eco-Design Project Days" mindkét napján délelőtt a 3-8. évfolyamos diákok által korábban összegyűjtött hulladékokból használati tárgyakat gyártottunk tanáraik irányításával.

Eco-Design Project Day

Az elkészült darabok az emeleti galérián kerültek kiállításra. Többek között műanyag PET palackból készült ékszerek, WC papírgurigából készült tolltartó, váza, parafa dugóból és PET palackból készült virágcserepek, madáretetők, papírból és műanyag kupakokból készült társasjátékok, sakk, gyufásdobozokból készült kirakós játékok és memóriajátékok

A tárlatot színesítette az ÖKO-Pack Nonprofit Kft-től kapott karton hatszög alakú asztal a hozzá való 6 db ülőkével, melyen a diákok előszeretettel társasjátékoznak.

A Comenius "Local to Global" környezetvédelmi kiállítás ünnepélyes megnyitójára 2010. június 7-én délelőtt került sor. Az angol és magyar nyelvű rendezvényen részt vettek kerületünk vezetői, Belán Beatrix Kulturális és Oktatásügyi alpolgármester, Molloné Dr. Balogh Éva a Közművelődési, Oktatási Bizottság elnöke és Wintermantell Zsolt a Városfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság elnöke, valamint a partner írországi iskolák igazgatói (Sean Devlin és Peadar Quealy) és tanárai. Az eseményen ezen kívül az ELTE kutatója (Dr. Kriska György), környezetvédelmi és természetvédelmi szervezetek képviselői (Graczka Sylvia - HUMUSZ, Berényi Zsombor - MME, Dr. Király Péter - REX Kutyaotthon Alapítvány és Varga Péter - Magyarországi Ökoiskola Hálózat), újságírók (Újpesti Napló, Helyi Téma) és az Újpest TV munkatársai is jelen voltak.

A Comenius "Local to Global" környezetvédelmi kiállítás megnyitója

A megnyitón részt vevő gyerekek készítették a hulladékokból a használati tárgyakat

Turnerné Gadó Ágnes iskolaigazgató

A partner írországi iskola igazgatója Sean Devlin, akinek beszédét Csutora Eszter 8.b osztályos tanuló fordította magyarra.

Graczka Sylvia a Hulladék Munkaszövetség (HuMuSz) kommunikációs igazgatója

Varga Péter az Ökoiskolák Hálózatának koordinátora

A diákok örömmel játszottak az általuk készített társasjátékkal

Az írországi vendégek is megcsodálták a hulladékokból készített játékokat, tárgyakat

Függöny WC papír gurigából és újságpapírból

Az Újpest TV munkatársai a kerület vezetőivel és iskolánk igazgatónőjével is készítettek interjút

A Comenius "Local to Global" környezetvédelmi kiállításunk megnyitóját összekapcsoltunk egy nagyszabású projekt bemutatóval, melyen diákjaink és meghívott előadóink angolul számoltak be környezetvédelmi, természetvédelmi tevékenységeikről.

"Környezetvédelem a Karinthy Frigyes ÁMK-ban / Attitude of environmental awareness in the Karinthy Frigyes AMK", melynek előadói Gulyás Szabina és Kovács Bence 8.b osztályos tanulók.

Az intézmény vezetősége és meghívott vendégeink mellett az iskola 7-8. évfolyamos diákjai is részt vettek az angolul tartott előadásokon.

"A homoktövis és a vizes élőhelyek védelme Budapesten / Protection of the marshy wildlife and the Sea-Buckthorn habitat in Budapest", előadói Hegedűs Bernadett, Lőrincz Zsuzsanna 6.b és Hruska Olivér 6.a osztályos tanulók.

"A panda / The Panda", előadói Dobos Csenge, Hruska Olivér 6.a és Bogdány Eszter 5.a osztályos tanulók.

"Fehérfejű rétisas / Bald Eagle"

Dr. Kriska György - ELTE Biológiai Intézet adjunktusa

Berényi Zsombor - Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) - Birdlife Hungary

Dr. Király Péter - REX Kutyaotthon Alapítvány

Látogatás az Állatszigeten

Magyar népzenei bemutató az ír vendégeknek, majd ezt követően kenyérlángos sütés az Állatszigeten.

Az alábbiakban a Comenius nemzetközi projektben partner írországi iskolák által készített tablók tekinthetők meg:

Az alábbiakban a "Homoktövis / Sea-buckthorn projekt" bemutatása következik:

"Eco Design Project Days" alkalmával készült használati tárgyak

Parafa dugóból készített állatok

Műanyag PET palackból és szalvétából készített virágcserép, papír gurigából készített szalvétagyűrű

Műanyag PET palackból készített, üvegfestékkel festett ékszerek

Gyufásdobozokból készített memóriajáték és kirakós játék

A természeti értékek védelme és megőrzése terén úgy gondoljuk, hogy helyi szinten is lehet komoly eredményeket elérni. Például a Homoktövis Természetvédelmi Területen és a Dunakeszi tőzegtavaknál diákjaink érdemi természetvédelmi munkát végeznek több éve. Az idei tanév tevékenységéről fényképes beszámolót készítettünk a kiállításra.

Homoktövis élőhelykezelési akciók

A természetet veszélyeztető globális, az egész világra kiterjedő hatásokat, természeti katasztrófákat szemléletes festményeken mutatjuk be.

Kiss Orsolya 7.a és Vida Alexandra 6.a osztályos tanulók

Dobos Csenge 6.a és Ruff Bettina 7.b osztályos tanulók

Az Újpesti Helytörténeti Értesítőben megjelent cikkek

A helyi újságok cikkei