A fenntarthatósági hét programjai a Karinthyban 2017. április 24-28-ig.
A 2016-17-es tanév egyik kiemelt témahete a fenntarthatóság, amelynek célja a Föld napja üzenetének közvetítése, a diákok mozgósítása és széles körű szemléletformálása a környezet-és természetvédelem ügyéért. A fenntarthatóság fogalma azonban több mint környezetvédelem.Egy olyan jövőt képzel el, amelyben mindenki harmóniában él közvetlen környezetével, nem okoz kárt sem lokálisan sem globálisan. Az egyéni igények megvalósítása ne vegye el a jövő generációitól a lehetőséget legalább ugyanilyen életszínvonal elérésére.
A környezeti problémák nem kezelhetőek elkülönülten a gazdasági és szociális problémáktól.
Olyan új kultúrára van szükség, amelyben a különböző igényeket integrálni tudjuk.
Iskolánkban több programot szerveztünk, amelynek központi eseménye az Ökopack Kft „ Tükörben a világ „című kiállítása, amely a fenntartható fejlődés alapfogalmait mutatja be az élménypedagógia eszközeivel: ökológiai lábnyom, túlnépesedés, klímaváltozás, élelmiszerbiztonság, a víz, mint érték.
A kiállítás megnyitóját megtisztelte többek között Tamás Ilona az Észak-Budapesti Tankerület vezetője, Dr Molnár Szabolcs Újpest gazdasági, oktatási-és kulturális alpolgármestere, valamint Tuba Erzsébet, az Ökopack Kft ügyvezetője.
A kiállítást anyagilag is támogatta az Észak-Budapesti Tankerület, illetve az önkormányzat, amit ezúton is köszönünk!
Ezen a napon egész napos játszóházban is részt vehettek az iskola tanulói. A környezetvédelmi játszóház a környezeti nevelést az élménypedagógia módszereivel valósítja meg. Játékos és szórakoztató formában hívta fel a figyelmet a környezeti problémákra; bemutatja azokat a módszereket, amelyekkel csökkenteni lehet a környezet károsítását, és segíti a szemléletváltozást a környezetünkkel kapcsolatos kérdések terén.
A gyerekek az udvaron felállított 14 játékhelyszínen forgószínpad szerűen játszhattak a környezetvédelmi játékokkal. A kisebbeknek hulladékhorgász játék, ugróiskola, hulladékpöccintő, komposztáló, környezettudatos vásárlás, energiatakarékosság az otthonunkban játék, add tovább játék - mit kezdjünk a már nem használt tárgyainkkal - jelentett nagy élményt. A nagyobbak játszhattak a hulladékútvesztő, hulladék kronométer játékkal, a naturRecycle, a logopárosító és a hulladéktekerő játékkal.
A következő napon a legkisebbek, az 1.2. osztályos gyerekek egy zenés tavaszi környezetvédelmi műsoron vettek részt az iskola aulájában. A kecskeméti Lóca együttes
„ Fecskét látok, szeplőt mosok „című zenés műsorában a gyerekek együtt énekelhettek, játszhattak az együttes tagjaival.
Nyolcadikos tanulóink látogatást tettek a General Electric újpesti gyárában. Tanulóink bepillantást nyerhettek a gyár működésébe, a világítás fejlődésébe és sokat tanulhattak a környezettudatosságról is. Különféle izzókat ismerhettek meg, valamint egy húsz perces bemutatót is tartottak nekik a modern fénytechnológiáról és a különféle fényviszonyokról. Nagy megtiszteltetés volt számukra, hogy a gyár igazgatója is részt vett a látogatásukon. A végén még egy Föld mintájú labdát is kaptak, aminek a gyerekek különösen örültek.
Az ötödik a osztály egy tanóra keretében a tudatos vásárlói szemlélettel, szempontjaival ismerkedett. Megtanulták mit jelent a fair trade-méltányos kereskedelem, a csomagolóanyagokon található különböző jelzések: környezetbarát termék, újra hasznosítható alapanyagú termék, Európai Uniós jelzések. A csomagolóanyagok közül a jobb megoldás kiválasztásában is érvényesültek a tudatos gondolkodás formái. További órákon a témához kapcsolódó filmeket néztek.
„A környezetvédelem nem tantárgy, hanem életforma” iskolánk mottója, úgy gondoljuk ennek a szellemiségnek felelt meg a projekthét programja is.
Ocsenás Mária
pedagógus
intézményi ÖKO iskola koordinátor
A megnyitó képei
A programok képei
Mester Nóra írása